single-image

Türk Kripto Para Madenciliği Şirketine İran’dan Lisans

Türk kripto para madenciliği şirketi iMiner, Ortadoğu ülkelerini hedefleyen yeni bir yatırıma imza attı. İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar neticesinde iMiner şirketinin İran’da faaliyet göstermesi uygun bulundu. Faaliyet lisansını alan şirketin yapmış olduğu yatırımın büyüklüğü ise dikkat çekici.

Konuya dair ortaya çıkan detaylarda iMiner şirketinin İran sınırları içerisinde 6 bin kule ile faaliyet göstereceği görülmektedir. Yakın gelecekte yapılacak yeni yatırımlar ile birlikte iMiner’ın İran’ın en büyük kripto para madenciliği şirketleri arasına girmesi bekleniyor.

Kripto Para Madenciliği İçin Ucuz Elektrik Fiyatının Önemi

iMiner gibi Çin merkezli birçok madencilik şirketi de İran’ı tercih ediyor. Şuana kadar İran’ın binden fazla şirkete faaliyet göstermeleri için lisans vermiş olması akıllara neden İran sorusunu getirmektedir.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda kripto para madenciliğinde elektrik maliyetlerinin son derece yüksek olduğuna vurgu yapılıyor. Bu sebepten dolayı da büyük yatırımlara sahip şirketlerin elektrik maliyetlerini düşürebilmek amacıyla elektrik birim fiyatlarının düşük olduğu ülkeleri tercih ettiği ifade ediliyor. İran da elektrik fiyatlarının oldukça düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

İran, 2019 yılı Temmuz ayında kripto para alanında yapılacak madencilik faaliyetlerini endüstriyel faaliyet olarak tanımladı. Yasal olarak lisans vermenin önünü açan ülke, düşük elektrik fiyatlarıyla kripto para şirketlerinin radarına girmiş oldu. Önümüzdeki süreçte de dünya genelinden birçok firmanın faaliyet için İran’a lisans için başvurması bekleniyor.

iMiner Ortadoğu’ya Hizmet Verecek

Türkiye merkezli kripto para şirketi iMiner, İran sınırları içerisinde Tahran ve Semnan ofisleri üzerinden Ortadoğu ülkelerine hizmet vermeyi planlıyor. Kripto para ticareti ve saklama hizmetlerini sunacak olan şirketin kısa bir süre içerisinde liderliğe oynayacağı iddia edilmektedir.

Ortadoğu ülkelerine hizmet vermek isteyen birçok şirket İran’ı tercih etmekte ve İran’da kripto para şirketleri arasında ciddi bir rekabet yaşanmaktadır.

iMiner’ın İran için toplamda 7.3 milyon dolarlık yatırım yaptığı belirtiliyor. Saniyede toplam 96 bin TH/s kapasitesinde 6 bin kule ile çalışmalara başlanacağı ve bu değerin cihaz başına ortalama 16 TH/s güce eşit olduğu görülmektedir.

 

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like