single-image

Sahte Kripto Cüzdan Mağduruna Bağış Yağıyor

Son zamanlarda dünya genelinde sahte kripto cüzdan konusunda yaşanan mağduriyetler artış göstermeye başladı. Son olarak gündeme gelen Eric Savics isimli BTC yatırımcısı da mağduriyet yaşayanlar arasına katıldı. Eric, Protocol Podcast olarak da bilinen bir podcast yayını yapmakta ve bu sayede birçok kişi tarafından tanınıyor. Yaptığı podcast yayınlarında da sürekli olarak paranın geleceği konusunda yayınlar yapıyor. Son yaptığı yayında da başına gelen dolandırıcılık olayından bahsettiği görülüyor. Yaptığı yayın sonrasında Eric Savics’in zararını karşılamak adına dünya genelinden bağış yapılmaya başladı.

Eric tarafından dolandırıcılık olayına dair yapılan açıklamalarda toplamda 113 bin dolar değerinde 12 adet BTC kaybettiğini ifade ediyor. KeepKey adındaki Bitcoin cüzdanını indirmek isteyen yatırımcının bir anlık dikkatsizliği sebebiyle aynı cüzdanın kötü amaçlı bir kopyasını indirdiği belirtiliyor. Kötü amaçlı cüzdana yapılan BTC aktarımı neticesinde ise BTC’lerin kötü amaçlı kişilerin eline geçtiğine dikkat çekiliyor.

Sahte Kripto Cüzdan Yayını Ses Getirdi

Yaşanan üzücü olayın üzerine podcast yayını yapan yatırımcının paylaşımı dünya genelinde 220 binden fazla kişi tarafından görüntülendi. 200’den fazla kişi tarafından retweet yapılması sayesinde de kısa sürede dünya genelinde yayıldı.

Özellikle düzenli olarak podcast yayınlarını dinleyen takipçi kitlesi tarafından Eric’in zararını azaltmak amacıyla bağışlar yapılmaya başlandı. Çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen 7 bin dolardan daha fazla bir değere sahip 0,76 BTC bağış yapıldığı görülüyor. Paylaşımların artmasıyla gelecek olan bağış miktarının da ciddi seviyelere ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yatırımcılara Sahte Cüzdan Uyarısı

Yatırımcıların buna benzer zararlar görmemesi ve yatırımlarını kaybetmemesi için cüzdan ve borsa seçiminde son derece dikkatli olmaları gerektiği konusunda sürekli olarak uyarılar yapılıyor. Kripto para birimlerinin takip edilememesi sebebiyle dolandırılan kripto paraların geri alınması çok mümkün görünmüyor. Geri dönüşü olmayan kayıpların önüne geçilebilmesi için güvenilir cüzdan ve borsaların tercih edilmesi gerekiyor.

Özellikle cüzdan uygulamalarının temin edileceği kaynaklar bu noktadan büyük bir önem taşıyor. Güvenli olduğundan emin olunmayan kaynaklar üzerinden cüzdan indirilmemelidir. Uzmanlar ve yatırımcılar tarafından yapılan açıklamalarda önümüzdeki süreçte kötü amaçlı yazılımların sayısında artışın devam edeceğine vurgu yapılıyor.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like