single-image

Lendf.me 25 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldırdı

Merkeziyetsiz finans protokolü (DeFi) Lendf.me, bu sabah yapılan saldırı sonucunda portföyünde yer alan 25 milyon dolar değerindeki Bitcoin ve Ethereum’un çalındığını bildirdi. Şirketin toplam varlığının %99’luk kısmını oluşturan bu miktar sadece Bitcoin cinsinden 3.492 BTC’ye tekabül ediyor. Tarihteki en büyük DeFi hırsızlıklarından bir tanesi olabilecek bu saldırının sonuçlarının ne olacağı ise henüz bilinmiyor.

Kötü niyetli kişilerin kripto paralara erişmesinin ardından 25 milyon dolar değerinde kripto para yalnızca 3 saat içerisinde farklı hesaplara aktarılıyor. CoinDesk tarafından verilen bilgileri doğrultusunda bu saldırının DeFi tarihine geçebileceği söyleniyor. Merkezsiz finans protokolleri arasında belki de en büyük sayılabilecek hırsızlık olayına maruz kalan Lendf.me ise Chain News’e yaptığı açıklamada bazı önemli detaylara yer veriyor.

Lendf.me ekibi, saldırının Pekin saatiyle 08:45’de gerçekleştirildiğini ve yalnızca 3 saat sürdüğünü belirtiyor. 9899681.blokta meydana gelen hırsızlık olayının şirkete zararı ise tam 25 milyon dolar değerinde. Bu miktar aynı zamanda şirketin mal varlığının %99’luk kısmını kapsıyor. Saldırı esnasında yatırımcılar kripto paralarını çekebildiler mi bilinmiyor.

25 Milyon Dolarlık Lendf.me Saldırısı Nasıl Gerçekleşti?

Lendf.me ekibi saldırının üzerinden birkaç saat geçtikten sonra 25 milyon dolar değerindeki hırsızlık olayının detaylarını araştırmaya devam ediyor. Saldırının tüm detayları henüz ortaya çıkarılamasa da ConDesk tarafından bazı önemli noktalara dikkat çekiliyor.

CoinDesk, Lendf.me’ye gerçekleştirilen saldırının dün Uniswap’teki 300 bin dolarlık imBTC havuzunda yapılan saldırıyla oldukça benzeştiğini belirtiyor. Bu durum milyonlarca dolar değerindeki saldırının imBTC isimli tokenden kaynaklanmış olabileceği ihtimalini de hayli kuvvetlendiriyor. CoinDesk, bu tokenin insanları dolandırmak amaçlı üretildiğini ve Lendf.me’nin sonunu getiren şeyin bu olduğunu iddia ediyor.

Son günlerde meydana gelen kripto para hırsızlığı yalnızca bununla da sınırlı kalmış değil. imBTC’nin dün Uniswap cephesine gerçekleştirilen 300 milyon dolar değerindeki hırsızlık olayında da adının geçmesi ihtimalleri kuvvetlendiren bir başka detay. Üstelik bu hırsızlık olayının Lendf.me’den sadece birkaç saat içerisinde gerçekleştirildiğini de belirtelim. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde hırsızlar neredeyse hiç ara vermeden bir gecede tam 325 milyon değerinde kripto para çalmış gibi görünüyor.

Lendf.me’nin resmi internet sitesine henüz erişim sağlanamıyor, sitenin ilerleyen zamanda yatırımcılara tekrar açılıp açılmayacağı ise merak konusu.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like