single-image

Kripto Paralar En Çok Yiyecek Sektöründe Kullanılıyor

Kripto Paralar En Çok Yiyecek Sektöründe Kullanılıyor

Kripto paralar genel olarak finans sektörünün bir parçası olarak bildiğimiz ödeme araçları olarak görünmektedir. Ancak günümüzde Blockchain tabanlı yazılımlara yönelen birçok şirket farklı sektörlerde kullanarak yaygın bir ağ haline getirmişlerdir. Hızlı ve maliyeti düşük ödeme araçları olan dijital paralar günümüzde özellikle yiyecek sektöründe fazlaca kendisine yer bulmaktadır. Yurt dışında pek çok firmanın kripto paralar ile ödeme kabul etmesine alışık olduğumuz bu ürünleri ülkemizde de kabul eden şirketler bulunmaktadır. Hatta İstanbul’da Kapalıçarşı’da Bitcoin ATM’si olduğunu çoğumuz bilmiyoruzdur mesela. Dijital para kullanan tüketicilerin büyük çoğunluğu yiyecek ve giyim sektöründe alışveriş yaptığı saptanmıştır.

Yiyecek Sektöründe Kripto Para

Kripto para kullanımı dünya üzerinde giderek artış göstermektedir. Hızlı ve cazip şekilde ödeme imkanı sunan bu paralar ile alışveriş yapmak oldukça kolay. ABD’de görseller üzerinden bir araştırma düzenlenmiştir. Yapılan bu araştırmada kripto paraları fazla tanımayan % 40’ın verdiği cevapta yasal olmayan işlerde kullanıldığı söylenmiştir. Diğer % 40’ın verdiği cevap ile hisse senedi alımında kullanıldığı söylenmiştir. Aynı zamanda kullanıcıların çoğunluğu alışverişlerde BTC kullanarak yiyecek aldıklarını belirtmişlerdir. Diğer bir grupta kıyafet gibi günlük alışverişlerini dijital para birimlerini kullanarak yaptıklarını belirtmiştir. Bitcoin kullanımı ilerleyen yıllarda bu şekilde artış gösterirse ülkemizde de sanal alışverişlerin vazgeçilmez bir parçası olarak hayatımızdaki yerini alacaktır.

Kripto Para Kullanımı

Sanal ortamda yapılan alışverişlerde kullanılan paralar yurt dışı para transferi konusunda oldukça yavaştır. Bu nedenle çoğu ticarette bu sürelerin uzunluğu tüketicileri almaktan vazgeçirmektedir. Ancak kripto paralar ile dünya üzerinde her yere çok kısa süreler içerisinde ve maliyeti çok düşük ödemeler yapıldığı için ticaret daha da kolay hale gelmektedir. Amerika’da çok sık kullanılan kripto paralar özellikle Bitcoin ile alışveriş konusu ciddi bir öneme sahiptir. Yiyecek sektöründe fast food harcamalarında QR kod ile kolayca gönderilmesi mümkün olan dijital paraların sanal alışverişlerde giderek kullanıcı sayısını artırmaktadır. Merkezi olmayan bu paraları yöneten bir devlet yada hükümet olmadığından çok farklı bir yapıya sahiptir ve kullanım alanı gittikçe artmaktadır.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like