single-image

Kripto Para Yasağı İddiası

Kripto dünyasında aldığı kararlarla sürekli olarak gündeme gelen Hindistan’ın yeni bir uygulama hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Kripto para yasağı denildiğinde akıllara ilk olarak Hindistan geliyor. 2018 yılında hükümet tarafından hazırlanan bir uygulama ile birlikte kripto para faaliyetlerine son verilmişti. Kısa süre sonra bu yasağı kaldıran ülkenin yeniden yasak uygulaması üzerinde çalıştığı ifade ediliyor. Hükümet tarafından konuya dair yapılan açıklamalarda kripto para kullanımının daha yasal bir hale getirilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. Fakat uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda ise yeni uygulamanın yeni bir yasak olarak ortaya çıkacağı vurgulanıyor.

Hindistan’ın yıllardan beri kripto para kullanımı için sürekli olarak adımlar attığı biliniyor. 2018 yılında alınan kararın bozulmasının hemen ardından yeni bir çalışmanın yapıldığı belirtiliyordu. Economic Times bünyesinde yer alan haberde, kısa süre içerisinde yeni yasağın başlayabileceğinin altı çiziliyor.

Kripto Para Yasağı Borsaları Etkiler

Hindistan’da iddia edilen yasağın başlaması durumunda küresel anlamda bir etkilenme yaşanabileceği tahmin ediliyor. Bir ülkede meydana gelen gelişmeler küresel dünya şartlarında tüm piyasaları etkiliyor.

Hindistan’da yasaklanması beklenen kripto para kullanımının önümüzdeki süreçte benzer durumlarla karşı karşıya kalması bekleniyor. Bunun yanı sıra Hindistan’ın aldığı bu kararın birçok ülkeyi de etkileyeceği dikkatlerden kaçmıyor. Bu sebepten dolayı dünyanın neresinde olursa olsun kripto para konusunda yaşanan son dakika gelişmeleri tüm borsaları derinden etkileyebiliyor.

Yasağa Uymayanlara 10 Yıl Hapis Cezası Gelebilir

İddia konusu olan yasak uygulanmasının detayları da günden güne ortaya çıkıyor. Herhangi bir resmiyeti bulunmuyor olsa da yasağa uymayan kişilere para ve hapis cezası verilebileceği belirtiliyor. Haberin detaylarında kripto para kullanımına dair uygulanan yasağı uygulamayanlara ilk etapta yaklaşık 3.300 dolar civarında ceza kesileceği belirtiliyor. Para cezasının alternatifinde ise hapis cezası yer alıyor.

Hapis cezalarının süresi ise kişinin durumuna göre 10 yıla kadar verilebileceği noktasına vurgu yapılıyor. Hindistan yetkilileri tarafından başlatılan çalışmanın ne zaman devreye gireceği ve kapsamının ne olacağı merak ediliyor. Yatırımcılar başta olmak üzere önümüzdeki günlerde Hindistan’daki kripto para piyasasının takip edilmesi tavsiye edilmektedir.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like