single-image

Kripto Para Nedir?

Kripto para, mübadele işlemlerinde kullanılabilen tamamen dijital ortamlarda oluşturulan şifre ile korunma vaziyetine getirilen sanal para birimidir. Kimilerine göre ise geleceğin para birimi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Günümüzde Kripto para birimleri pek çok ülke ya da kesim ve tarafından duyulmuştur. Devlet başkanlarından dev firmalara kadar hemen herkesin çok fazla bir şekilde dikkatini çekmiş durumda olan ve bilinmeyenleri de çok olan bir olgu sistemi halini almıştır. Kripto para işlemlerini ayarlayabilmek ve güvenli şekilde gerçekleştirebilmek amacıyla kriptografi kullanılmaktadır. Herhangi bir fiziksel karşılığı yoktur.

Banka kartları ya da kredi kartları ile harcanılan ya da bir yerden başka bir yere aktarılan paralar da sanal paralar olarak nitelendirilebilir. Çünkü bu işlemler sonucunda sadece sistem verilerinde değişiklik meydana gelir. Kripto paralar da aynı mantık çerçevesinde çalışma prensiplerine sahip olmaktadır. Fakat herhangi bir otorite ya da hükümet tarafından yönetilemeyen ya da herhangi bir grup tarafından kalitesinin yada kontrolünün denetim merkezleri tarafından el ile tutulamayacağı bir sistem halini almaktadır. Merkezileştirmemiş yani herhangi bir kurumun literatürüne göre hareket etmeyen bir kabiliyete sahiptir.

Kriptoloji Ne Demektir?

Kripto para nedir? sorusuyla ilgili olarak Genel itibariyle kriptoloji bir şifreleme sistemi olarak bilinir. Bilgilerin yada verilerin herhangi bir sisteme şifre ile kullanmasıdır. Kripto paralar ortam üzerinde şifrelerin meydana getirilmesi ve çözülmesi amacıyla transfer edilmektedir. Bilgilerin ya da verilerin kripto paralar ile ilgili bütün iş ya da işleyişlerini çeşitli algoritmalar kullanılarak sisteme kodlaması ve anahtarlama sistemi ile şifrelenmesi mümkündür.

Kripto Paraların Geçmişi

Teknolojinin ilerlemeye geçtiği çağ olan 1990’lı yıllardan itibaren dijital bir para birimi meydana getirmek amacıyla birçok girişimci tarafından birçok dijital çalışmalar yürütülmüştür. Dijital oluşumlar geliştirildi. Yalnız bu girişimler sahtekarlık, hilebazlık ve finansal problemler ile şirketlerin iç anlaşmazlıkları gibi problemlerden dolayı başarısız olmuştur.

Fakat yine de bütün bu çalışmalar güvenilir bir platform mekanizması seçeneğinin sunulması ile üçüncü elden çeşitli uygulamaları geliştirdi.

İlk kripto para birimi olan Bitcoin, 2008 senesinin sonlarında satoshi nakamoto ismi ile ortaya çıkan bir girişimci ya da girişimciler aracılığı ile geliştirilmiştir. Satoshi nakamoto tarafından geliştirildiği söylenmesine rağmen genel itibariyle net bir şekilde kim ya da kimler tarafından dijital ortamlarda üretildiği ve piyasaya sürüldüğü ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Çünkü ismi geçen bu zat ile ilgili sosyal medya platformlarında ya da dergilerde, gazetelerde, basın dünyası’nda, tam ya da kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

kripto-para

Kripto Paraların Güvenliği

Ödeme sistemleri ile ilgili en önemli sorunlardan birisi aynı paranın ya da para biriminin iki kere harcanma olasılığının meydana getirmiş olduğu belirsizlik ya da risk kuralıdır. Bu problemin önlenebilmesi amacıyla kullanılan geleneksel yöntem genel itibarı ile yapılan bütün iş yada işlemlerin kaydının tutulması gibi bir merkezi aracı mesela bankalara havale etme işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Fakat bu uygulamayla bütün sermaye ya da sermayedarların uygulamalarınının kontrol edebilen bir otoritenin kontrolüne girmesi demektir. Bu durum, kripto paraların herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmadan iş yada işlemler gerçekleştirebilme kurallarını zedeler.

Merkezsizleştirilmiş, yani herhangi bir kuruma da kuruluşa bağlı olmadan faaliyetlerini sürdürebilir felsefesi doğrultusunda hareket eden kripto para piyasası ya da dijital ortamlar ile ilgili iş yada işleyişler başka bir deyişle dağıtık bir sistemi ile bitcoin gibi ya da başka altyapı platformlarında meydana getirilen kripto para birimleri ile ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesi amacıyla sistemin her parçasının onay vermesi gerekir. Bütün bu bahsedilen işlemler blockchain tarafından yapılmaktadır.

Bütün para transferleri ile ilgili işlemler alıcının ya da göndericinin cüzdan ip adresleri ve alacak olan miktar ya da meblağ bilgilerinin girilmesi ile gerçekleşir. Takas ya da gönderi işlemleri ile ilgili gönderen tarafından doğrulanması ya da daha sonra sistem tarafından onay verilmesi gerekir. Onaylama işlemleri ile ilgili yalnızca madenciler aracılığı ile kriptografik bulmaca çözülerek gerçekleştirilebilir. Kripto para birimi ile ilgili herhangi bir işlem onaylandığı zaman geri döndürülemez. Kripto paralar için en büyük risk grubu heck’lenme ve saldırı olasılığı ihtimallerinin devamlı var olmasıdır.

Kripto Paralar Nasıl Üretilir?

Kripto paralar nasıl kullanılır? paraların üretim mekanizmaları dağıtıp kendileri gibi dağıtık bir sistem platformlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temelli bir altyapı platformları aracılığı ile işlemler gerçekleştirilir. Kripto para birimlerinin sınırı vardır. Dolayısıyla üretilen kripto para birimleri miktarları fazlalaştıkça kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler o derecede zorlaşacaktır.

Üretim işlemleri, genel itibariyle madencilik yoluyla olmaktadır. Fiziksel bir madencilik olmasa dahi genel itibari ile matematiksel kodlamalar yada algoritma potansiyeli bakımından çeşitli çalışmaların sanal ortamlarda kripto para birimlerinin logolarının yada tanıtım mekanizmaları ile ilgili çeşitli çalışmaların meydana getirilmesi gerekir.

Kripto Paralar Yasal Mıdır?

Kripto para birimlerinin yasal olup olmadığı ile ilgili ülkeden ülkeye değişiklik gösterilmektedir. Bazı ülkelerde yasal durumu hala belirsiz iken bazı ülkeler yasal olduğu ile ilgili çeşitli yönetmelikler yayınlamışlardır. Bazı ülkeler ise kripto para birimleri ile ilgili işlemlerin sadece illegal bir şekilde gerçekleştirildiğini ve yasal hiçbir dayanağının olmadığını öne sürmektedirler

Kripto para Avantajları Nelerdir?

Kripto para piyasası Herhangi bir ülkede faaliyet gösteren Merkez Bankası’na bağlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi için ülkelerin ekonomik durumlarından etkilememektedir Ayrıca hesabın dondurulması Ya da hesaba el konulması gibi yara çıkması ile ilgili yerleştiği ve mümkün olmamaktadır.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.