single-image

Kripto Para Monero Borsalardan Çıkarılmaya Devam Ediyor!

Kripto Para Monero Borsalardan Çıkarılmaya Devam Ediyor

Kripto paraların arasındaki altcoinlerden bir tanesi olan XMR yani Monero gizlilik politikası gereği; kolluk kuvvetlerinin takip aşamasında zorluk yaşadıklarından dolayı bazı borsalardan çıkarılıyor. Kripto para piyasalarında bu haber pek çok kişiyi ilgilendiriyor, özellikle yatırımcıların dikkat etmesi gerekiyor.

Monero Asya Borsalarından Çıkarılıyor

Altcoinler arasında ismini çok sık duyduğumuz Türk borsalarında da işlem gören kripto para birimi  Monero büyük borsalardan yavaş yavaş çıkarılmaya başladı. Özellikle Asya borsalarında bu liste dışı yapılma haberleri gelmeye devam ediyor. Kore’de hükümetin baskıları düşük işlem hacmi ve alıcı ile göndericinin izinin takip edilememesi nedenleriyle böyle bir yol izleniyor. Aslında iyi bir amaçla kullanıldığında herkesin işini kolaylaştırdığı ve saniyeler içerisinde dünyanın her yerine gönderilebilen kripto paraların bu tip özellikleri nedeniyle kötü amaçlı kullanımlara yol açacağı düşüncesiyle borsalar giderek liste dışı etmeye devam ediyorlar.

Huobi Kore Güney Kore’de Moneroyu Liste Dışı Etti

Asya piyasalarında hatırı sayılır bir borsa olan Huobi Kore, Güney Kore’de işlem yapan kolu üzerinden kripto paralar arasında yer alan Moneroyu liste dışına aldı. Bu kararı almasında hükümetin baskıları etkili olurken, aynı yolla liste dışı eden borsalar artmaya başladı. 8 Nisanda şirketin yaptığı açıklama üzerine Monero’nun düşük olan işlem hacmi ve anominite özelliğinden dolayı borsadan 9 Nisan itibariyle çıkarıldığını bildirdi. Yani bu tarihten itibaren Monero desteğini kaldırdığını tüm kullanıcılara bildirmiş oldu. Güney Kore borsalarından olan OKEx ve Upbit gibi iki borsa da daha önce Monero’ya olan desteğini kaldırarak liste dışı etmiş ve kullanıcıların yatırım konusunda bu kripto para birimini kullanmalarına engel olmuştu. Güney Kore’de liste dışı edilen kripto para Monero’nun bu borsaların açıklamalarında bahsedilmese de ülkede ortaya çıkan Nth Room olayı ile alakalı olabileceği düşünülüyor. Bu olaylar ülkede Telegram isimli uygulamada büyük gruplarda şantaj ve tehditle kadınlara cinsel görüntülerin paylaştırılması üzerine, katılımcıların gruba girişinden en az 200 Dolar gibi ciddi ücretler alındığı ve bu ücretin de takibi zor olduğu için Monero kullanıldığından dolayı kaldırıldığı düşünülüyor.

 

 

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like