single-image

Kripto Para Hackerları Bilgisayarlara Sızıyor

Kripto para hackerları kendilerini yeni bir yöntemle göstermeye başladılar. Süper bilgisayar olarak isimlendirilen ve profesyonel amaçlar için kullanılan sistemlere sızmaya başladıkları belirtiliyor. Ortaya çıkan haberlere göre kripto para dünyasını hedef alan hackerların Avrupa’da faaliyet gösteren büyük kuruluşlara saldırı düzenledi. Saldırı yapılan kurumların bünyelerinde süper bilgisayarların yer aldığı biliniyor. Hackerlar tarafından bu bilgisayarlara sızma işlemi gerçekleştirildiği ve fark edilmesi zor bir şekilde zararlı yazılım yüklendiğinin altı çiziliyor.

Süper bilgisayarlara sahip olan ve saldırıya uğrayan kurumların kripto para dünyasıyla herhangi bir ilişkilerinin olmadığı da dikkatlerden kaçmıyor. Hackerlar direkt olarak kripto para ele geçirmek yerine madencilik yapmayı tercih ediyor. Zararlı yazılımlar aracılığıyla süper bilgisayarların gücü kullanılarak kripto para madenciliği yapılmaktadır.

Kripto Para Hackerları Akademik Kurumları Hedefliyor

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelerde saldırıların Almanya, İngiltere ve İsviçre’de yer alan akademik kurumlara gerçekleştirildiği görülüyor. Ayrıca yapılan saldırıların tamamının aynı grup tarafından yapılmış olması da dikkatlerden kaçmıyor. 3 ülkenin yanı sıra İspanya’da faaliyet göstermekte olan bilgi işlem merkezine de aynı grup tarafından saldırı düzenlendiği tahmin edilmektedir.

Hackerların gerçekleştirdiği saldırı ilk olarak 11 Mayıs günü Edinburgh Üniversitesi bünyesindeki ki ARCHER süper bilgisayarın güvenliğinin ihlal edilmesiyle ortaya çıktı. Ortaya çıkan güvenlik ihlalinin ortadan kaldırılması ve önlemlerin tekrar alınması için SSH anahtarlarının yeniden ele alınması gerekliliği ortaya çıktı. Bu işlem için ise ülkede çalışan en güçlü süper bilgisayarın kapatılması zorunlu hale geldi.

Ülkelerin Önlemleri Sıkılaştırması Tavsiye Ediliyor

Yaşanan tüm bu hacker saldırılarından sonra ülkelere uyarılar yapılıyor. Siber güvenlik kurumları ve uzmanları tarafından ülkelerin sahip olukları süper bilgisayarları tekrar gözden geçirmeleri gerektiği konusuna dikkat çekilmektedir. Mevcut durumda kullanılan güvenlik önlemlerinin de yetersiz kalabildiği ortaya çıkmış oldu. Bu noktadan yola çıkılarak süper bilgisayar güvenlik standartlarının yeniden ele alınması gerektiği ifade ediliyor.

Tüm bunların yanı sıra mevcut durumda başarılı bir sızma işleminin yapılıp yapılmadığı konusunda herhangi bir yorum yapılamıyor. Potansiyel olarak saldırının gerçekleşmiş olabileceği süper bilgisayar sistemlerinin güvenlik taramalarına devam edilmektedir.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like