single-image

Kripto Para Dolandırıcılığı Tekrar Artış Gösterdi!

Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraların hayatımıza girmesi ile ödeme teknolojileri konusunda yeni teknolojiler ile tanışsak da bu durum olumsuz senaryoları da beraberinde getiriyor. Son dönemde dünya gündemini meşgul eden salgın hastalık COVID-19, insan hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’de ortaya çıkan salgın hastalık, bugün Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ve Fransa başta olmak üzere onlarca ülkeye yayılmış durumda. Bu durumu fırsat bilen kötü niyetli kişiler ise kripto para dolandırıcılığı ile gündeme geliyor.

Kripto Para Dolandırıcılığı Tekrar Artış Gösterdi!

Koronavirüs ile birlikte dolandırıcılık ve benzeri olaylarda düşüş beklenirken durum tam aksine artarak devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğinden sorumlu istihbarat teşkilatı FBI tarafından yapılan açıklamada, bu durumu bir fırsat olarak gören dolandırıcıların özellikle Amerika’da insanların kendilerine Bitcoin ile ödeme yapmaları için tehditte bulunduğu belirtiliyor. Ödeme yapılmadığı takdirde o kişilere ve ailesine hastalığı bulaştıracaklarını öne süren dolandırıcılar, vatandaşların ev ve iş adreslerini kullanarak tehdit ediyor.

Ev veya iş adresinin dolandırıcıların elinde olduğunu gören kişiler ise bu kişilere ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bu nedenle dolandırıcılık vakalarında büyük bir artış gözlemlenirken, ilgili kolluk kuvvetleri ise durumun farkında. Bu gibi söylemler ile size ulaşan kişilere kesinlikle ödeme yapmamanız ve polise bildirmenizin en doğru yol olduğunu belirtelim.

FBI, dolandırıcılık vakalarının sadece bununla sınırlı kalmadığını da paylaşıyor. İstihbarat teşkilatı, COVID-19 ile mücadele kapsamında toplanan bağışların bir kısmının dolandırıcılara gidebileceği konusunda uyarıyor. Bu nedenle kripto para ile bağışta bulunacak kişilerin yalnızca resmi internet siteleri üzerinden bu işlemi yapmaları tavsiye ediliyor.

Peki dolandırıcılık işlemleri için neden Bitcoin tercih ediliyor? Kripto paraların herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmayarak merkezsiz şekilde çalışması dolandırıcıların en çok dikkatini çeken konulardan bir tanesi oluyor. Bitcoin’in ise birçok kişi tarafından tanınması ve kolay erişilebilir olması vatandaşların ödeme yapmak için BTC satın almasını da kolaylaştırılıyor. Bu sayede dolandırıcılar kimlik bilgilerini saklayarak insanları dolandırıyor ve aldıkları parayı birkaç adrese daha göndererek kendilerini gizlemeyi başarıyor. Böyle bir olayla karşı karşıya kalmamak içinse en büyük sorumluluk yine kişilerin kendisine düşüyor.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like