single-image

Kripto Para Borası CoinFlux Sahibi Tutuklandı

CoinFlux kripto sürekli para borsası sahibi dolandırıcılık suçundan dolayı tutuklandı. Kripto para borsalarının son dönemde büyük bir hızla artış gösterdiği biliniyor. Yaşanan artıştan dolayı uzmanlar tarafından olarak güvenlikle ilgili uyarılar yapılıyor. CoinFlux kullanıcıları da son zamanlarda sürekli olarak şikayetlerde bulunmaktaydılar. Artan şikayetler üzerine başlatılan araştırmalar neticesinde kripto para borsasının sahibi 1,8 milyon dolar değerinde BTC’yi aklamaktan suçlu bulundu.

14 farklı ismin üzerinde yoğunlaştırılan araştırmaların neticesinde Amerikalı vatandaşları dolandırmaktan ve milyon dolarlık bir dolandırıcılıktan dolayı tutuklanmalarına karar verildi. İddianameye göre gerçekten var olmayan malların ve hizmetlerin Amerikalı vatandaşlara satıldığı belirtiliyor.

Coinflux Kripto Para Borsası Kullanıcıları Mağdur

Tutuklanma kararının ardından CoinFlux kripto para borsasının kullanıma kapatıldığı görülüyor. Kullanıcılar tarafından hiçbir şekilde hesaplara erişim sağlanamıyor. Şuan için mahkeme devam ettiğinden dolayı kullanıcılar için nasıl bir karar alınacağı ise bilinmiyor. Kripto para yatırımcıları bakiyelerini kurtarmak için çalışmalara başlamış olsa da sürecin nasıl sonuçlanacağı ön görülemiyor.

Dolandırıcılık çalışmalarının ilk olarak 2013 yılında başladığına dikkat çekiliyor. 7 yıldır devam ettirilen dolandırıcılık çalışmalarında sahte reklamların kullanıldığı, IP adresleriyle iz kaybettirildiği gibi teknik detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Mahkeme kararı ile tutuklanan sanıkların araştırılma süreçleri de devam ediyor. Önümüzdeki süreçte 7 yıldır devam eden dolandırıcılığın birçok ayrıntılarının ortaya çıkması bekleniyor.

CoinFlux kurucularının sürekli olarak dolandırıcılık yöntemiyle topladıkları BTC kripto paralarını yasal işlerle kazanmış gibi göstermelerinden dolayı uzun yıllardan beri fark edilemediği ifade ediliyor.

Uzmanlar Net Bir Şekilde Uyarıyor

Yaşanan tüm bu olaylara rağmen, güvenilir olmayan kripto para borsalarında birçok kişinin yatırım yapamaya devam ettiği dikkatlerden kaçmıyor. Kripto para endüstrisinin önde gelen isimleri tarafından yapılan açıklamalarda sürekli olarak uyarılar yapılıyor. Yapılan uyarılarda güvenilir olmayan kripto para borsalarında kesinlikle hesap açılmaması gerektiği vurgulanıyor.

Aksi taktirde yasal olmayan borsalarda kaybedilen bakiyelerin geri alınması da uzun sürebilmekte veya alınamamaktadır. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına dünya genelinde veya kendi ülkesinde güvenilirliğini kanıtlamış kurumsal borsalardan alım ve satım yapılması gerektiği konusunda uyarılar yapılıyor.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like