single-image

Kredi Kartı Bilgileri Dark Web’de Satılıyor

Kredi kartı bilgileri dark web adı verilen internetin karanlık yüzünde kripto para karşılığında satılıyor. İnternet üzerinden alışverişlerin hayatın vazgeçilmezleri arasında girmesiyle birlikte kredi kartı hırsızlığı da artmaya başladı. Günümüz yaşam koşullarında vaktin nakitten daha önemli bir hale geldiğini görüyoruz. İnternet üzerinden alışveriş yapan kişilerin de büyük bir çoğunluğu vakitten tasarruf etmek için bu yola başvuruyor. Diğer yandan internet alışverişlerinin çoğu zaman daha ekonomik olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Tüm bu sebeplerden kaynaklı internet üzerinden kredi kartı ile alışverişler de büyük bir artış yaşanmaya devam ediyor.

Dark web içerisinde yapılan derinlemesine araştırmalar sonucunda uzmanlar 80 binden fazla kredi kartı bilgilerinin satışa sunulduğuna dikkat çekiliyor. Singapur merkezli Cyble Research Team güvenlik şirketinin araştırmasına göre kredi kartı bilgileri ağırlıklı olarak üç ülkeden aktarılıyor. Bu ülkeler Amerika, Fransa ve İngiltere olarak belirtiliyor. Çalınan kredi kartlarının içerisinde ülkelere göre dağılım ise şu şekilde listeleniyor;

  • 33 bin ABD
  • 14 bin Fransa
  • 5 bin İngiltere
  • 5 bin Avustralya
  • 2 bin Kanada
  • 300 Hindistan
  • 200 Singapur

Kredi Kartı Bilgileri 5 Bin Dolar Karşılığı Kripto Parayla Satılıyor

Kredi kartı numarası, son kullanma tarihi, ad, soyad ve CVV bilgileri kart başına 5 bin dolara karşılık gelen kripto para karşılığında satışa sunuluyor. Kredi kartı bilgilerinin tam olarak nasıl ele geçirildiğine dair herhangi bir veri paylaşılmadı. Uzmanlar kredi kartı bilgilerinin online bir mağazanın güvenlik ihlali veya kötü amaçlı kimlik avı yazılımı tarafından ele geçirildiği tahmin ediliyor.

Dark web bünyesinde kredi kartı bilgilerinin sadece kripto para ile satışa sunulmasının ardında ise iz kaybettirme yer alıyor. Bilindiği üzere kripto paraların izlenememesi sebebiyle hackerlar ve kötü amaçlı yazılımcılar tarafından tercih ediliyor.

Dünya genelinde siber güvenlik büyük bir sorun olmaya devam ederken ülkelerin önlemlerini artırması gerekiyor. Bu alanda yetişmiş insan gücüne de ihtiyacın her geçen gün artış gösterdiğine dikkat çekiliyor. Yakın gelecekte siber güvenlik alanında faaliyet gösteren şirketlerin ve kişilerin sayısı ciddi bir şekilde artış gösterecektir.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like