single-image

İran’dan Kripto Para Hamlesi

Kripto para dünyasında Asya ve batı ülkeleri ön plana çıksa da son zamanlarda İran’dan kripto para hamlesi açıkça görülmekte. Geçtiğimiz ay içerisinde Türk bir firmanın da oldukça büyük bir yatırım ile İran’da kripto madencilik faaliyetlerine başladığı haberleri ortaya çıkmıştı. 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde dünya genelinde binden fazla lisans başvurusu alan İran, günden güne kripto alanında faaliyet gösteren madencilik firmalarının göz bebeği haline gelmeye devam ediyor. Ülkenin kripto madenciliği yasalarla endüstriyel faaliyet kollarına eklemesi ve elektrik birim fiyatının son derece uygun olmasının bu konuda oldukça etkili olduğu ifade ediliyor.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani tarafından geçtiğimiz günlerde hükümet yetkililerine emir verdiği ortaya çıktı. Ruhani’nin verdiği emre göre hükümet kısa süre içerisinde kripto alanında güncellenmiş bir ulusal yaklaşım hazırlanacak. Verilen emir kapsamında İran Merkez Bankası, enerji bakanlığı, bilgi ve iletişim teknolojisi bakanlığının iş birliği göstermesi bekleniyor.

İran’dan Kripto Para Hamlesi

İran’ın haber kaynakları tarafından yapılan haberlerde düzenlemenin kaçakçılığı önlemek için getirileceği belirtiliyor. Ülkede uzun yıllardır benzer bir yaklaşım döviz kaçakçılığının önlenmesi için de benimsenmektedir. Yabancı yatırımcıların ülkeden gitmemesi ve İran’dan sermayenin çıkarılmaması için gerçekleştirilecek olan düzenlenmenin cezai yaptırımları da sert olacağa benziyor. Net olmamakla birlikte döviz kaçakçılığında uygulanan para ve hapis cezalarının kripto endüstrisi için de getirileceği iddia edilmektedir.

Öte yandan ABD lideri Trump’ın İran’ın attığı kripto para hamlelerinden oldukça rahatsız olduğu sürekli olarak öne çıkarılıyor. Amerika tarafından İran’a uygulanan ambargonun kripto varlıklarla delindiğine dair endişelerin arttığı görülmektedir. Yeni düzenlemenin ardından ABD’nin bu konuda bir hamle yapıp yapmayacağı ise merak ediliyor.

İran’dan Yeni Hamleler Bekleniyor

2019 yılında kripto madenciliğini yasal olarak kabul eden İran’ın kısa süre içerisinde arka arkaya hamle yapması dünya genelinde dikkat çekti. Şimdilerde ülke genelinde BTC çıkarmak ve çıkarılan BTC’nin uluslararası düzeyde satışa sunmak yasalarla korunuyor. Önümüzdeki dönemde İran’ın çok daha etkili hamleler atması beklenmektedir. Amerika’nın engelleyici bir adım atmaması durumunda İran’ın Dünyanın kripto madencilik merkezi olmaması için herhangi bir sebep görünmüyor.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like