single-image

IMF’nin Açıklaması İle Birlikte Bitcoin’in Geleceği Belirsiz

IMF’nin Açıklaması İle Birlikte Bitcoin’in Geleceği Belirsiz

 

Son yüzyılın en büyük krizlerinden biri olan COVID-19 salgını, dünya ekonomisi ile birlikte kripto para borsasını da etkiliyor.

Uluslararası Para Fonu’nun son yayınladığı tahmine göre, bütün dünyanın evde kalma odaklı bir çalışma düzenine geçmesi ile birlikte tetiklenen ekonomik kriz, ilerleyen günlerde çok daha kötü bir duruma gelebilir.

Salgın ile birlikte gelen krizin başka hiç bir krize benzemediğini belirten IMF, yaşanabilecek kayıpların 2022 yılına kadar dokuz trilyon Amerikan dolarına kadar ulaşabileceğini düşünüyor. Son 90 yılın en kötü krizi olarak görülen bu kriz ise, diğer bütün varlık sınıfları gibi, Bitcoin için de iyi veya kötü farklı senaryolar üretiyor.

Bitcoin İçin Kriz Sonrası Beklentiler

Son aylarda borsa ile dengeli bir korelasyon gösteren Bitcoin’in, özellikle borsanın üzerinde olan bu krizden etkilenmesi gelecekteki ihtimallerden sadece biri. Kriz sonrası ekonominin %3 küçülme beklentileri düşünülürse, Bitcoin gibi kripto para birimlerini zor günler bekliyor. Görülecek zor günleri engellemenin bir yolu ise, son raporlarda belirtilen, borsa ile görülen dengeli korelasyonun sona ermesi.  Bu korelasyonun devam etmesi durumunda yakınlarda beklenilen Mayıs ayında beklenen makro hareketlenmenin gelmemesi ise muhtemel.

Bir diğer ihtimal ise kriz sonrası yaşanılacak bu belirsizliğin, kripto para birimlerini kötü değil, iyi etkileyecek olması. Bazı ekonomistlere göre, borsanın yaşadığı kötü durum, ekonominin kripto paralara yönlenmesini de sağlayabilir. Yatırımcılar için dengeli, portatif ve geçerli bir alternatif olarak gösterilebilen Bitcoin, kriz sonrası iyileşme döneminde geleneksel varlık sınıfları yerine tercih edilebilir. Diğer alternatiflerin garantisinin olmadığı bu dönemde, BTC ilerideki makro hareketlenmeler ile ivme kazanıp, sene sonunda rekor değerlere ulaşabilir.

IMF’ye göre 2021 yılında yarı zamanlı bir iyileşme görülebilir ancak bu iyileşmenin tam olarak ekonomiyi etkilemesi 2022 yılını bulacak. Bu zaman aralığında ise dengesini bulmaya çalışan bir ekonomi için gereken çözüm, dengeli bir kapital. Eğer Bitcoin, bu şartlara uymayı başarırsa, ekonominin tekrar yükselişe geçtiği dönemde kendini gösterebilir ve güven verebilir. Şartlara uymayı başaramazsa, diğer bütün varlık sınıfları gibi Bitcoin ve kripto para birimlerini zor günler bekliyor.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like