single-image

Hollanda Kripto Para Şirketlerini 2 Hafta Süre Tanıdı

Geçtiğimiz yılın son ayında Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını kısa süre içerisinde Avrupa ve Amerika başta olmak üzere büyük bir hızla yayıldı. Güncel durumda koronavirüs pandemisinin merkez üssü Amerika olarak kabul edilmektedir. Salgın öncesi ekonomi dünyasında yaşanan çalkantılı sürecin, pandeminin de etkisiyle ekonomik krize döndüğü biliniyor. Dünya genelinde güvenli liman olarak görülen birçok para biriminin bu süreç içerisinde yatırımcılarına güven vermediği dikkatlerden kaçmamaktadır. Tam da bu noktada bir kez daha kripto para teknolojisinin farkı ortaya çıkmış oluyor.

Ekonomistler tarafından yapılan açıklamalarda dünya ekonomisinde meydana gelen dinamik değişimleri erkenden yakalayan ülkelerin bu süreçten karlı çıkacağı ifade ediliyor. Hollanda da aldığı yeni karar sonrasında dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Kripto Para Şirketlerine Zaman Verildi

Hollanda aldığı yeni kararla birlikte kripto borsalarında faaliyet gösteren şirketlere tescil işlemlerini tamamlamaları için 2 hafta süre verdi. Tescil işlemlerinin tamamlanması için verilen bu iki haftalık sürenin sonunda şirketlerin faaliyetlerine göre tescil edilmiş olmaları isteniyor. Tescil işlemlerini tamamlayan ve Hollanda merkezli faaliyet gösteren şirketlerin sunmuş oldukları tüm hizmetler Hollanda hükümeti tarafından sonlandırılacak.

Hollanda merkezli faaliyet gösteren kripto para şirketlerinin tamamının 18 Mayıs 2020 tarihine kadar belirtilen tescili almaları gerekiyor. Şirketlerin tescil edilmesi para satış veya depolama hizmeti vermesi gibi ayrı kategoriler bulunmamaktadır. Kripto endüstrisi içerisinde satış veya depolama hizmeti veren tüm şirketlerin alınan bu karar kapsamında tutulduğunun altı çizilmektedir.

Hollanda Kripto Dünyasında Kazançlı Çıkabilir

Faaliyetle devlet tarafından son verilmemesi için Hollanda’daki tüm şirketlerin belirtilen tarihe kadar tescil işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Hollanda tarafından alınan bu karar sonrasında ülke genelinde kripto yatırımlarının artabileceği düşünülürken, Hollanda’nın da ülke olarak oldukça kazançlı olacağına dikkat çekiliyor.

Hollanda haricinde önümüzdeki günlerde diğer Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya genelinde birçok ülkenin benzer tescil kararları alabileceği ön görülüyor. Bu sebepten dolayı uzmanlar tarafından bu alanda faaliyet gösteren firmaların benzer uygulamalara karşı hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda uyarılar yapılıyor.

Türkiye’nin ise bu konuda nasıl bir adım atacağı  merak konusu olmaya devam etmektedir.

 

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like