single-image

Güney Kore Kripto Para Vergisi Almaya Hazırlanıyor

Güney Kore kripto para vergisi için hazırlıklara başladı. Kripto para birimlerinin ülke ekonomilerine direkt olarak etki etmeye başladığı ilk günden beri benzer hazırlıkların farklı ülkelerde de yapıldığı biliniyor. Kripto para yatırımcılarından vergi almak isteyen Güney Kore ile ilgili kısa süre önce iddia niteliğinde haberler çıkmıştı. Bugün gelinen noktada resmi olarak teklifin verildiği belirtiliyor. Ortaya çıkan haberlere göre Güney Kore 2021 yılına kadar yeni vergi sistemini kurduktan sonra yılbaşı itibariyle de vergilendirme işlemine başlayacak.

2021 itibariyle getirilecek olan vergilendirme sisteminde sadece kripto para endüstrisini değil farklı sektörleri de yakından ilgilendiren değişikliklerin yer aldığı görülüyor. Verilen teklifin değerlendirilmesinin ardından meclisin kısa süre içerisinde onay vermesi bekleniyor.

Kripto Para Vergisi Zararları Kapsamayabilir

Bilgi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerinden bir kişinin yaptığı açıklamalarda sadece edilen karlarda verginin aranacağının altı çiziliyor. Açıklamanın en önemli noktası ise kripto para işlemleri sonucunda elde edilen zararlardan herhangi bir şekilde vergi alınmayacağı oldu.

Kripto para endüstrisinin ileri gelen uzmanları tarafından konuya dair yapılan açıklamalarda ülkelerin endişe duymasına dikkat çekiliyor. Ülkelerin ekonomi noktasında kripto paralardan zarar görmemek için vergilendirme hamlesinin yapıldığı düşünülüyor. Ayrıca genişlemeye devam eden kirpto para hacmi göz önüne alındığında Güney Kore’nin ciddi bir gelir sağlayacağını söylemek mümkün.

Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek

Şuan için sadece Güney Kore’nin bu yönde bir karar almasından dolayı kripto para birimleri üzerinde büyük bir etki göstermesi beklenmiyor. Fakat diğer ülkelerin Güney Kore’nin aldığı karara benzer şekilde vergilendirme yoluna gitmesi durumunda endüstrinin direkt olarak etkileneceğinin altı çiziliyor. Vergilendirme baskısı altında yatırımcıların alım satım işlemlerine sıcak bakmayacağı ve zaman içerisinde de ticaret hacimlerinde büyük düşüşlerin meydana gelebileceği tahmin ediliyor.

Avrupa başta olmak üzere son yıllarda ülkemizde de ivmelenmeye başlayan kripto para dünyasının vergi konusunda endişeleri uzun süredir devam etmekteydi. Uzmanlar ve analistler ise yakın bir zaman içerisinde Güney Kore gibi diğer ülkelerin de vergilendirmeye başlayacağını düşünüyor. Kripto para endüstrisinin vergilendirme karşısında nasıl bir hamle atacağı ise şimdiden büyük bir merak konusu oldu.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like