single-image

Google Kripto Para Dolandırıcıları ile Savaşıyor

Kripto para birimlerinin yaygınlaşmaya başladığı ilk günden beri kripto para dolandırıcıları yatırımcılar için risk teşkil etmeye devam ediyor. Zararlı yazılım üreten ve kullanıcıları kandırmayı amaçlayan kişiler, kripto para cüzdanlarını hedeflemektedir. Her gün birçok kişinin cüzdanı ele geçirilmekte ve kişiler ciddi maddi kayıplar yaşayabilmektedirler. Bu durumun önüne geçmek amacıyla ise Google tarafından sürekli olarak yeni önlemler alınıyor. Teknoloji devinin özellikle zararlı yazılımların ortadan kaldırmakta özel bir çaba gösterdiği dikkatlerden kaçmıyor.

Güvenlik alanında faaliyet gösteren Sophos firması tarafından oldukça önemli konulara dikkat çekiliyor. Firma tarafından yapılan açıklamalarda zararlı yazılımlar aracılığıyla sanal para cüzdanlarının taklit edildiği ve bu yöntemle kişilerin gerçek cüzdanlarına erişim sağladıkları belirtiliyor. Son zamanlarda benzer yazılımların artış göstermesi sebebiyle de kripto para sahiplerini uyarmaya ihmal etmiyor.

Kripto Para Dolandırıcıları ve Google Karşı Karşıya

Google tarafından kripto para sahipleri için MyCrypto adı verilen bir cüzdan hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetin sunulduğu serviste gören alan bir araştırmacı tarafından yapılan açıklamalarda 22 adet kötü amaçlı uzantının ortadan kaldırıldığı ifade edildi. Son zamanlarda zararlı yazılımlar Google Chrome uzantısı şeklinde ortaya çıkıyor. Bu sebepten dolayı da Google, sürekli olarak uzantıların güvenilirliğini kontrol ederek riskleri ortadan kaldırmaya amaçlıyor.

MeteMask, Ledger, MyEtherWallet, Electrum ve Trezor bilinen kripto cüzdanlar arasında yer alıyor. Son zamanlarda taklit yazılımlarının tamamının bu cüzdanları hedeflediği dikkatlerden kaçmıyor. Kullanıcıların yoğun olarak kullandığı cüzdanların taklit edilmesiyle kişiler maddi zararlara uğratılıyor.

Uzmanlar Kripto Para Sahiplerini Uyarıyor

Kimlik bilgilerinin ve kripto para cüzdanlarının taklit yöntemiyle ele geçirilmek istendiği bu günlerde kripto para sahiplerinin ekstra önlem alması tavsiye ediliyor. Taklit yazılımlarının tarayıcı uzantıları üzerinden yayıldığına dikkat çekilmektedir. Uzantı kurbanı olmamak için sadece güvenilir veya resmi bir şekilde geliştirilen uzantıların kullanılması gerekiyor. Aksi taktirde riskin her daim artış gösterdiği ve zararlı uzantıların giderek yaygınlaştığı unutulmamalıdır.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde, yakın gelecekte benzer dolandırıcılık faaliyetlerinin artış göstereceğine işaret ediliyor. Google tarafından her ne kadar önlem alınıyor olsa da kişiler tarafından da gerekli olan tüm önlemlerin alınması kritik bir öneme sahip.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like