single-image

FED Para Basıyor Bitcoin Etkileniyor

FED Para Basıyor Bitcoin Etkileniyor

Kripto para birimleri borsa ve reel para birimlerinden farklı olarak hareket ederek değişik bir süreç gösterebilmektedir. Dünya üzerinde pek çok kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan Bitcoin 2020 yılı içerinde yine inişli çıkışlı grafiği ile hareketliliğini sürdürmektedir. Piyasaların Covid 19 sebebi ile durgunluğu ve bu piyasalardaki belirsizlik nedeniyle pek çok ülkenin borsası ciddi anlamda dibe vurmuş durumdadır. Petrol fiyatları yine aynı şekilde ciddi inişler göstererek aşağı yönlü inen fiyatları ülkemizde de pompa fiyatlarında indirimlerle yansımıştır. Bitcoin fiyatlarında ise ABD’nin merkez bankası olan FED tarafından alınan kararlarla geldiği ve geleceği durumlarına şöyle bir göz atalım. Böyle bir durum karşısında Bitcoin fiyatı yükselir mi? Diye sorup cevabını inceleyelim.

FED Para Basıyor Bitcoin Yükselecek Mi?

Bitcoin ilk oluşturulduğunda ve günümüzde analizini yaptığımızda söylenenler ABD merkez bankasının yaptığı enflasyonist hareketler Bitcoin fiyatlanmasını belirlemektedir. Güçlü bir ekonomi olan ABD piyasadaki çok fazla birimi istediği yönde hareket ettirebilmektedir. Bu fiyatlanmalar FED tarafından basılan ve piyasaya sürülen paralar ile ciddi etkileşimler yapabilmektedir. S2F modelinin sahibi olan PlanB Bitcoin üzerindeki fiyatlanmaların bugüne kadar FED hareketleri ile bu şekilde etkilendiğini 2020 yılı içerisinde de bu hareketlenmelerin aynı olacağını belirtmiştir. Bitcoin piyasası Boğa sezonu içerisindeyken diğer piyasaların bazı hareketlilikleri ile çakışma göstermekte olup FED hareketleri de bunlardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

FED Para Basıyor Bitcoin Piyasasının Son Durumu Ne Olur?

Bitcoin üzerinde etkili bir isim olan PlanB kendisi Bitcoin stok akış modelini bulmuştur. 18 Nisan tarihinde attığı Tweetlerle FED tarafından yapılan para basma hamleleri sonucunda bu durumdan Bitcoin fiyatlarının da faydalanacağını savunmuştur. Bu tahminlere göre Bitcoin fiyatları artış yönünde olması beklenmektedir. Kripto para piyasalarının geçtiğimiz yıl ve bu yılın Nisan ayına kadar olan dönemine baktığımızda eski parlak günlerine yani 20 bin dolarlık seviyelerinin uzağında olduğunu gördük. Ancak çıktığı zirveyi tekrar test edeceği hatta daha ileriye gideceği günler konusunda net bir bilgi olmasa da artış yönünde kullanıcıların beklentileri devam etmektedir.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like