single-image

CoinMarketCap En Büyük Borsaları Listeledi

Kripto para fiyatlarını takip etmek isteyen kişilerin sıklıkla kullandığı CoinMarketCap, işlem hacmine göre en büyük kripto para borsalarını listeledi. Yatırımcılar ve kripto para borsasına girmeyi düşünenler için hazırlanan liste yatırımcılar için özenle seçildi. Kripto para dünyasına yeni giriş yapacak kişilerin bu listeyi göz önünde bulundurması ise borsaların mevcut sıralamalarını korumaya çalışmasındaki en etkili sebep oldu. CoinMarketCap’in hazırladığı listede Türk yatırımcılar tarafından önemli bir noktaya dikkat çekildi. Yayınlanan listeye bakıldığında bir öncekine kıyasla Türk kripto para borsalarında büyük bir yükselişin yaşandığı açıkça görülüyor.

CoinMarketCap Parametre Yeniliği

Önceden açıklanan sıralamalarda borsaların sadece işlem hacimleri arasında bir kıyaslama yapılmaktaydı. Getirilen yenilik ile birlikte sıralama faktörlerine bir yenisi daha eklendi. Yeni güncelleme ile birlikte bu ve bundan sonraki sıralamalarda kripto para borsalarının ziyaretçi sayılarının da değerlendirilmesi uygun görüldü.

Türkiye genelinde kripto para yatırımı eğilimlerinin artmasıyla birlikte Türk kripto para borsalarında yükseliş kaçınılmaz oldu. Trafik verilerinin de dikkate alınmasıyla birlikte Türk kripto paralarının zirveyi zorlayabileceği gözler önüne serildi. Yeni yayınlanan listede Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından BTC Türk’ün listede 15. sırada kendisine yer bulduğu görüldü. Arkasından bir diğer kripto borsası Paribu ise 21. sıraya yükselmeyi başardı. Diğer Türk kripto para borsalarında ise durum şu şekilde;

 • Bitci 190. sırada
 • Coinzo 164. sırada
 • Paritex 142. sırada
 • Koinim 138. sırada
 • Bitexlive 131. sırada
 • Thodex 101. sırada
 • Vebitcoin 75. sırada
 • Sistemkoin 47. sırada

Dünya Genelinde İlk 5 Kripto Para Borsası

Diğer yandan dünya genelinde tüm kripto para borsalarının mücadele ettiği sıralamada ise ilk 5’te şu an için herhangi bir Türk borsası görünmedi. Trafik akışının aynı tempoyla artmaya devam etmesi durumunda kısa süre içerisinde ilk 5 içerisinde bir Türk kripto borsasının yer alması ise imkânsız değil. İşte dünyanın en popüler 5 kripto para borsası;

 1. Binance
 2. Coinbase Pro
 3. BitMEX
 4. Kraken
 5. Indodax

CoinMarketCap tarafından yeni sisteme dair yapılan açıklamada trafik verilerinin de değerlendirmeye alınması ile birlikte daha gerçekçi sıralamaların ortaya çıktığı belirtildi. Açıklamada sıralama konusunda henüz yüzde 100 doğruluğa ulaşılamadığını, en doğru sıralama listeleri için çalışmalara devam edildiğine de vurgu yapıldı. Benzer açıklamalar kısa süre önce Binance CEO’su tarafından da yapıldı. Listeye dair yaptığı açıklamalarda CEO kısa süre içerisinde en doğru verilerle en gerçekçi sıralamanın ortaya çıkacağına işaret etti.

 

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like