single-image

Çin’de Kripto Para Madenciliği Yasaklanıyor Mu?

Çin’de kripto para madenciliğinin yasaklanacağına dair haberlerin ortaya çıkması gündeme bomba gibi düştü. Kripto dünyasının en etkili pazarları arasında yer alan Çin’in madencilik faaliyetlerine yasaklaması durumunda tüm dengelerin değişeceği ifade edilmektedir. Dün sabah saatlerinde Çin tarafından kripto para madenciliği faaliyetlerinin durdurulmaya başlandığı haberleri ortaya çıktı. Sichuan eyalet yetkilileri tarafından hazırlanan, eyaletteki kripto para madenciliği faaliyetinde bulunan şirketleri yakından ilgilendiren bir yazı ortaya çıktı. Ortaya çıkan yazıda kademeli olarak faaliyetlerini sonlandırması için yapılması gerekenlere dair ifadelerin yer aldığı görülüyor.

Ortaya çıkan haberler üzerine Çinli yatırımcılar arasında büyük bir tedirginlik yaşandığı belirtiliyor. Bunun üzerine Sino Global Capital yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar yatırımcıların yüreğine su serpti. Yapılan açıklamada Çin’in kripto para madenciliğini yasaklamadığının altı çiziliyor. Ortaya çıkan yazının yasa dışı yollarla kripto para madenciliği yapan kişilere ilgilendirdiği ifade ediliyor. Çinli yetkililerin yasa dışı yollarla faaliyet gösteren madencilik işletmelerinin kapatılması için adım attığına da vurgu yapılmaktadır.

Çin’de Kripto Para Madenciliği Güçleniyor

Geçtiğimiz yıllarda da Çin ile ilgili benzer haberlerin ortaya çıktığı hatırlanacaktır. Kripto para dünyasının merkezi kabul edilen Çin’de herhangi bir yasaklamanın söz konusu olması beklenmiyor. Ortaya çıkan istatistiklere göre Çin merkezli faaliyet gösteren madencilik şirketlerinin ne derece güçlü oldukları dikkatlerden kaçmıyor. Dünya genelinde kripto ağlarının hash oranının yüzde 75’i Çinli şirketler tarafından yönetilmektedir.

Çin’de faaliyet gösteren kripto firmalarının bu denli güçlü olmasının arkasında iki temel faktörün bulunduğu biliniyor. Bilindiği üzere kripto para madenciliğinde kullanılan sistemlerin donanım özellikleri son derece büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca bu sistemlerin ekonomik bir şekilde çalıştırılması için de elektrik birim fiyatının düşük olması gerekiyor.

Donanım Üreticilerine Yakınlık ve Ucuz Elektrik Etkisi

Çin’de faaliyet gösteren madencilik şirketleri donanım üretici markalara yakın olması ve Çin genelinde elektrik birim fiyatının oldukça düşük olması madencilik firmalarını ön plana çıkarıyor. Bu noktadan yola çıkılarak önümüzdeki süreçte de Çin’de faaliyet gösteren madencilik firmalarının güçlenmeye devam edeceğine vurgu yapılmaktadır. Çinli yetkililerin ise kripto dünyasında atacağı adımlar merak ediliyor.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like