single-image

Borsabit Kapanma Kararını Açıkladı

2017 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Borsabit kapanma kararını resmi olarak açıkladı. Borsabit, Türkiye’de faaliyetlerine 2017 yılında yaşanan Bitcoin yükselişinin hemen ardından başlamıştı. Yükselme süreciyle birlikte bir çok borsa kripto dünyasına giriş yapmış olsa da zaman içerisinde kapanma haberleri arka arkaya gelmeye devam ediyor.

Borsabit, Bitcoin 20 bin dolar seviyesine çıktığı günlerde kripto dünyasına girmiş ve büyük bir ilgi görmüştü. Bugün ise yaptığı resmi açıklama ile faaliyetlerini tamamen durduğunu duyurdu. Borsabit’in internet sitesine giriş yapan kullanıcıları konu ile ilgi resmi açıklama karşılamaktadır. İnternet sitesindeki açıklamada Eflatun Yazılım olarak Borsabit faaliyetlerine son verildiği ifade ediliyor. Bunun yanı sıra şirketin kripto para borsaları için yazılımlar üretmeye devam edeceğinin de altı çiziliyor.

Borsabit Kullanıcıları İçin Süre Verildi

Borsabit kripto borsası üzerinde işlem yapan ve mevcut hesaplarında paraları olanlar için süre tanındı. Buna göre Borsabit kullanıcıları 1 Mayıs 2020 tarihine kadar alım satım işlemlerine devam edebilecekler. Mevcut olarak hesaplarında bakiyesi bulunanlar ise 7 Mayıs 2020 tarihine kadar paralarını çekebilecekler.

Unutanların Bakiyeleri İade Edilecek

Belirtilen süreye kadar mevcut bakiyelerini çekmeyen kullanıcıların sistemde tanımlı IBAN numaralarının olduğu banka hesaplarına TL varlıkları iade edilecek. TL varlıklarının haricinde kripto para varlıklarının ise belirtilen tarihin güncel kur değerleriyle TL’ye çevrildikten sonra iade işlemlerinin tamamlanacağı belirtiliyor.

Yapılan resmi açıklamalardan da görüldüğü üzere Borsabit kullanıcıları hiç bir şekilde kapanma sürecinde mağdur edilmeyecek. İnternet sitesi üzerinde konuyla ilgili olarak yapılan açıklamanın haricinde kullanıcılara e-mail yoluyla da bilgilendirme yapıldığı ifade ediliyor.

Uzmanlar Yatırımcıları Uyarıyor

2017 yılından itibaren birçok borsanın sektöre hızlı bir giriş yaptığı göz önüne alındığında uzmanlar kritik bir noktaya dikkat çekiyor. Kripto para borsasında alım satım yapan ve bu alanda yatırımları bulunan kişilerin borsa seçiminde son derece titiz davranmaları gerektiğinin altı çizilmektedir. Uzmanlara göre; önümüzdeki süreçte kripto para dünyasında faaliyet gösteren birçok borsa faaliyetlerine son verebilir. Yatırımların riske atılmaması ve zarar görülmemesi açısından uzun yıllardır bu alanda hizmet veren borsaların tercih edilmesi problem yaşanma ihtimallerine minimuma indirecektir.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like