single-image

Blockchainin Alanı Genişlemeye Devam Ediyor

Blockchainin Alanı Genişlemeye Devam Ediyor

Dijital para dünyanın her yerinde bilinen ve giderek kullanımı konusunda geniş kitlelere ulaşan yeni bir ödeme yöntemi. Blockchain ağında yer alan Bitcoin ve altcoinler her geçen gün yeni üyelerle yeni kullanım alanlarıyla büyümeye devam etmektedirler. Amerika’da bulunan Lowa eyaletinde bir çiftlik olan Farmer’s Hen House isimli ve bu eyalette yer alan yumurta derecelendirerek dağıtım işini üstlenmektedir. Bu çiftlik Blockchain tabanlı olarak çalışan gıda izlenebilirlik işlemi yapan Bytable şirketiyle ortaklık kurarak güçlerini birleştirdi. Bu sayede Blockchain alanı genişlemeye devam etmektedir.

Blockchain Kullanım Alanları Genişliyor

Kullanıcıların aldıkları ürünlerin nereden geldiğini, hangi aşamalardan geçtiği veya takibi konusunda merak ettiği soruları gelişen teknoloji ile daha yakından izleyebilecek. 15 Nisan tarihinden sonra Farmer’s Hen House çiftliği üretmiş oldukları yumurtaları QR kod sistemi ile satmaya başladılar. Buradaki kullanıcılara sağlanan avantaj ise ürünleri tanıma ve nereden tedarik edildiğini görmeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürünler hakkında tüm tedarik zinciri bu sayede takip edilebilecek. Bu sayede tüketici aldığı ürün hangi çiftlikte üretilmiş, hangi tarihte üretilmiş ve nerede kim tarafından paketlenmiş gibi tüm aşamaları görebilecek. Ayrıca yumurtayı üreten çiftçinin sertifika bilgisi konusuna varana kadar tüm bilgilere Blockchain tabanındaki kayıtlardan erişim sağlayabilecek. Bu şekilde Blockchain kullanım ağını genişletmeye devam etmiştir.

Blockchain kullanılan Sektörler

Kripto paraların üzerinde olduğunu bildiğimiz blockchain tabanlı sistemlerde günün gereklerini daha da sağlam hale getirebilmek için farklı sektörlere monte edilmektedir. Bu sektörlerden birisi de gıda takibi yapılan Farmer’s Hen House gibi. Bu sayede artık üretilen bir ürün nereden gelmiş, kim tarafından işlenmiş veya paketlenmiş gibi takip edilebilmektedir. Böyle ilerleme devam ederse her sektörde bu izleme işlerini görebiliriz. Böylece hiçbir ürünün kaçak yolla veya kötü bir şekilde yapılmasına olanak kalmaz. Tüketici aldığı ürünün her aşamasını tek tek görerek güvenle alışverişini yapar. Blockchain kullanım sektörleri bu gidişle hızla yayılarak dünyada pek çok ülkede üretici ve tüketici arasında bir bilgilendirme ağı olarak kullanılmaya ve bu sayede güveni artırmaya devam eder.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like