single-image

Bitcoin Vergilendirilmesi

Bitcoin Vergilendirilmesi

Bitcoin küresel çapta kullanılan sanal para birimidir. Yatırımcıların gelir elde etmesi veya farklı alternatifleri benimsemesi Bitcoin vergilendirilmesi süreci başlatabilir. Vergiler yerel politikalar ile ticari faaliyetlerde bulunanlardan alınan hak kapsamındadır. Küresel ölçekte işlem görmesi her ülkenin farklı politikalar izlemesine neden olmuştur. Bazı ülkeler Bitcoin kullanımını tamamen yasaklarken bazı ülkeler ise borsada bile işlem görmesine izin vermektedir.

Devletlerin vergi toplayabilmesi için verginin konusunu belirlemesi gerekir. Örneğin ticari faaliyetlerden dolayı kazanç sağlayan kişiler Gelir Vergisi ödemekle yükümlüdür. Burada verginin konusunu gelir oluşturmaktadır. Aynı durum Bitcoin için de geçerlidir. Eğer vergi alınacak unsurun adı belirlenmemişse vergi alınmasına imkân olmayacaktır. Bu yüzden Sermaye Piyasası Kurulu Bitcoin işlemlerini değerlendirirken emtia, para ya da menkul kıymet olması üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Burada değerlendirilen çalışmalar neticesinde hangi tür verginin alınacağı üzerine karar kılınacaktır.

Bitcoin Vergilendirilmesi Nedir?

Bitcoin değer tanımı için oldukça farklı yaklaşımlar mevcuttur. Değer saklama aracı veya değişim aracı olarak anonim bir şekilde kullanılması vergilendirilmeye tabi olmayacağı anlamına gelmemelidir. Bu yüzden Bitcoin vergilendirilme işleminin nasıl yapılacağı hakkında farklı vergi yorumları hakimidir. Emtia olarak değerlendirilmesi en yaygın görüşler arasındadır.

Bitcoin işlemlerini sürekli tekrarlayan ve bu işlemlerden gelir elde eden kişiler Gelir Vergisi’ne tabi olmaktadır. Fakat sadece alım veya satım sürecini bir kere gerçekleştirmiş ve bundan gelir elde etmiş ise arızi kazanç sayılmaktadır. Bu işlem için belirlenen limite kadar vergi alınmaz. Gelir sınırını geçen kullanıcılardan ise vergi alınmaktadır.

Kimler Vergi Mükellefi Sayılır?

Vergi mükellefi; vergi usul kanunu içerisinde açıkça belirtilmiştir. Bu tanımlama içerisine giren her kişi veya kurum vergi ödemek zorundadır. Bitcoin işlemleri içinde yeni bir düzenleme yapılarak vergiye tabi yükümlülerin ve mükelleflerin durumları belirtilmiştir.

Düzenlemeye göre Bitcoin vergilendirilmesi işlemine tabi olacak kişi ve kurumlar şu şekilde belirlenmiştir; Bitcoin madenciliği yapanlar, Bitcoin alım satımında devam edenler ve aracı kurumlar şeklinde düzenlenmiştir. Görüldüğü üzere Bitcoin işlemleri üzerinden gelir elde etmek amacıyla yapılan her türlü faaliyet vergi kapsamına alınmıştır. Verginin nasıl hesaplanacağı ve beyannamenin nasıl verileceği hakkında ilgili vergi yönetmeliğinden faydalanabilirsiniz.

 

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like