single-image

Bitcoin Sistemi Nasıl Çalışır?

Bitcoin Sistemi Nasıl Çalışır?

Bitcoin sistemi kullanıcılar arasında gerçekleştirilen anlaşmalar vasıtasıyla işlem görmektedir. Çalışma şeması dağınık ve merkezi olmayan bir şeklide çizilmektedir. Bağımsız para birimi olması sebebi ile belirli bir otoriteden kontrol edilmesi mümkün değildir. Bu da Bitcoin hakkında bazı soruların oluşmasına neden olmaktadır. Yatırımcılar veya kullanıcılar sisteme dâhil olurken çekimser bir hale bürünürlerse de sistemin çalışma prensibini öğrendikten sonra çok daha geniş hacimli işlemlere başladıkları görülmektedir.

Bitcoin, blok zinciri şeklinde çalışan bir ağa sahiptir. Yani her kullanıcının sisteme dâhil olması sırasında otoritenin paylaşılması anlamına gelmektedir. Burada ki işlemler alım satım kayıtlarından oluşur. Kullanıcılar arasında gerçekleşen bütün işlemler üçüncü kişilere gerek duyulmadan gerçekleşmektedir. Bu durum bazı olumsuz sonuçların oluşmasına mahal verse de sistem güven unsuruna dayandığı için herhangi olumsuz bir durum ile karşılaşılmamıştır.

Blokzinciri Nedir?

Bolkzinciri ya da diğer adıyla Blockchain; Bitcoin sistemi için oluşturulmuş veri tabanıdır. Kullanıcılar arasında gerçekleşen bütün işlemler kayıt altına alınmakta ve sistemin büyümesi sağlanmaktadır. Blokzinciri kriptolu bir yapıdan oluşmaktadır. Uçtan uca şifreleme yöntemi ile oldukça güvenli işlemlerin gerçekleşmesine imkân tanır.

Blokzinciri dağınık bir yapıda olması sebebi ile kontrolün merkezde toplanmasının önüne geçer. Sistemde ki her kullanıcı bu bakımdan otoriter durumdadır. Her yeni kullanıcı eklenmesiyle beraber veri tabanı genişler ve blokzinciri büyümeye devam eder. Yatırım konusunda,  oldukça kötü bir tecrübe olan sadet zinciri gibi sistemler ile karıştırılmaması gerekir.Burada kontrol kimsede değildir. Kripto paranın tek elde toplanması gibi bir durum yoktur.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Ekonomi piyasaları içerisinde bir ürünün veya değerin fiyatı belirlenirken arz talep noktası üzerinde gerçekleşen noktada fiyat belirlenmektedir. Bu oldukça basit iktisat kuralıdır ve bütün piyasalarda geçerli durumdadır. Bitcoin sistemi için de para piyasası kuralları hâkim olduğu için fiyatın belirlenmesi arz ve talebe bağlıdır.

Bitcoin para birimi belirli bir merkeze bağlı olmadığı için arz edilmesi de tamamen kendi içerisinde geliştirilen sisteme bağlı tutulmuştur. Bitcoin arzını, bu sistem içinde bulunan madenciler gerçekleştirmektedir. Arz sistemi oldukça basit bir sistem olarak görülse de veri işlemi ve ağ yapısı üzerinde sürekli aktif olma gibi şartlardan dolayı; hem teknik bilgi hem de yüksek donanımlara sahip araçlar gerektirmektedir.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like