single-image

Bitcoin Nedir? Yasal ve Güvenli Mi?

Dijital dünyanın beraberinde getirdiği nimetlerden bir tanesi olan kripto paralar, her geçen gün daha fazla kişi tarafından keşfedilmeye devam ediyor. 2008 krizi sonrasında ortaya çıkan Bitcoin ile gündeme gelen kripto paralar, bugün birçok işletmede ödeme yöntemi olarak kabul ediliyor. Peki Bitcoin nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, dünya tarihi için karanlık bir yıl dönümü olan 2008’deki ekonomik krizin ardından Satoshi Nakamoto tarafından hayata geçirilen bir kripto para birimidir. Diğer bütün kripto paralar gibi Blockchain altyapısını kullanan Bitcoin, ilk yıllarda deneysel amaçla kullanılmış ve ivme yakalayarak bugünkü halini almıştır.

Bitcoin’in mucidi kendisine Satohshi Nakamoto ismini vermekle beraber Bitcoin’in piyasaya çıkışının üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen bu adın arkasındaki isim henüz bilinmemektedir. Bu konuda birçok iddia ortaya atılmış ancak hiçbirinin doğrulu ispatlanamamıştır. Bu konudaki iddialardan bir tanesi de Satoshi Nakamoto’nun Avustralyalı bilişim uzmanı Craig Wright olduğudur.

Bitcoin, ilk olarak 2008 yılında 8 sayfalık bir doküman ile ortaya çıkmış ve bankacılık sistemindeki eksikleri ortadan kaldıracak şekilde geliştirilmiştir. Bu dokümanda Blockchain sistemine, Bitcoin’in çalışma mantığına ve kişilerin ihtiyaç duyabileceği bilgilere yer verilmiştir. 8 sayfalık bir belge ile dünyaya adını duyuran Bitcoin, 12 yıl sonra en büyük kripto para birimi olarak karşımıza çıkacaktır.

Bitcoin, kripto paraların ortak amacı doğrultusunda herhangi bir kurum ya da kuruluşun kontrolü altına girmeden para transferi yapılabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede Bitcoin ile yapılan para transferlerinde alıcı ve göndericinin kimlik bilgileri gizli kalacak, uluslararası bir ödeme yönteminin temelleri atılmış olacaktı. Bugün bakıldığında transferler ve tutarlar görüntülenebilse de alıcı ve göndericinin kimliklerinin gizli kaldığını ve bu amacın yerine getirildiğini söylemek mümkün.

Bitcoin’in geliştirilme sürecinde oldukça üzerine düşünülmüş olacak ki birçok teknik detayın atlanmadığını görmek mümkün. Bunlardan en önemlisi ise BTC sayısının sınırlandırılmış ve madenciliğin her geçen gün daha zor hale geliyor olmasıdır. Bitcoin, toplamda 21 milyon ile sınırlandırılmışken bu sayının ne kadarlık kısmının dolaşımda olduğuna dair herhangi bir kesin bilgi bulunmamaktadır.

Bitcoin Yasal Mı?

Bitcoin, birçok ülkede işlem görmekte ve vatandaşların bu para birimine yatırım yapmalarında yasal olarak herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak Ekvator gibi Bitcoin’in kullanımını yasaklayan bazı ülkeler de yok değil. Bu nedenle yatırım yapmadan önce bulunduğunuz ülkede Bitcoin’in yasal zemininin ne durumda olduğunu araştırmakta fayda vardır. Türkiye’de yasal olarak faaliyet yürüten Bitcoin borsaları bulunsa da Diyanet İşleri Başkanlığı Bitcoin’in caiz olmadığını belirtmektedir.

Bitcoin Güvenli Mi?

Blockchain altyapısını kullanan Bitcoin, diğer kripto para birimleri gibi oldukça güvenli bir yapıya sahiptir. Bitcoin ile yapılan para transferlerinde alıcı ve göndericinin kimliği 3. Kişiler tarafından görüntülenemese de transferler ve tutarlar herkese açık bir şekilde sunulmaktadır. Bu nedenle isteyen kişiler dünyanın herhangi bir yerinden yapılan transferleri takip edebilmek ve izleyebilme imkanına sahiptir. Ancak bu noktada oldukça kısıtlı bilgilerin paylaşılması nedeniyle herhangi bir güvenlik açığı söz konusu değildir.

Bitcoin güvenliğinin Blockchain tarafında sorunsuz olduğunu söylemek mümkün olsa da durum yatırımcıların kontrolünde olan cüzdanlarda pek de öyle değildir. Varlıklarını cüzdan ya da borsalarda tutan yatırımcıların üzerine bu konuda büyük bir sorumluluk düşmektedir. Birçok kişi tarafından işlem yapılacak miktardan fazlasını borsada tutmak tavsiye edilmemekle birlikte cüzdanların barındırma noktasında borsalara kıyasla daha güvenli olduğu söylenmektedir. Yüksek miktarda kripto paraya sahip olan kişilerin ise çevrimiçi cüzdanlar yerine fiziksel cüzdanları tercih etmelerinde fayda vardır. Cüzdan ve borsa seçiminin titizlikle karar verilmesi gereken son derece önemli bir konu olduğu unutulmamalıdır.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like