single-image

Bitcoin Kullanıcılarına Uyarı

Bitcoin Kullanıcılarına Uyarı

Son dönemlerde artan korona virüs salgını sebebi ile dijital bankacılık işlemlerinde bir hayli artış görüldü. Günlük hayatımızın oldukça kolaylaşmasını sağlasa da birçok tehdidi beraberinde getirdi. Sanal dünyada ki alış veriş hacminin artmasına bağlı olarak kullanıcılar bütün gün verilerini dijital dünyaya taşımakta ve sanal dolandırıcıların dikkatlerini çekmektedir. Bitcoin kullanıcıları kripto para kullanmaları sebebi ile kendilerini güvende hissetseler de dikkatli davranılmadığı zaman istenmeyen sonuçlarla karşılaşılacaktır.

Son dönemlerin hem yatırım aracı hem de ödeme aracı olarak kullanılan Bitcoin, uçtan uça şifreleme yöntemleri ile dijital dünyada ki tehditleri engelleyebildiler. Fakat dolandırıcılar artık sadece verilere; programlarla veya yazılımlarla değil başka yollarla ulaşmanın peşine düştüler. Son dönemlerde oldukça görülen banka hareketleri üzerinden iletişime geçilerek para talep etme veya güvenlik bilgilerini ele geçirme işlemi Bitcoin kullanıcıları için de tehdit oluşturmaya başladı.

Bitcoin Arka Kapı Var Mı?

Bitcoin sistemi herhangi bir güvenlik zafiyetine mahal vermeyen fakat tamamen kullanıcıların güveni üzerine inşa edilmiş bir yapıdan oluşmaktadır. Kripto para olması sebebiyle kullanıcıların cüzdanlarından izinsiz çıkış yapılamamakta veya kullanıcının onayı ile yapılan çıkışlar geri alınamamaktadır. Teknik boyutu oldukça mükemmel inşa edilmiş ve bütün olasılıklar düşünülerek yazılıma dönüştürülmüştür.

Bitcoin sahibi olmak için yapılan işlemler oldukça basittir. İlk başta cüdan oluşturulur, banka hesap numarasına benzer bir numara alınır ve Bitcoin burada tutulmaya başlanır. Şematik gösterimi oldukça basittir. Bitcoin kullanıcıları için teknik ve derin analiz bilgilerine ihtiyaç duymazlar. Azami seviyede teknik güvenlik sistemi oluştuğu için güvenlik konusunu herhangi bir endişeye gerek yoktur. Sizin onayınız olmadan Bitcoin çıkışı mümkün değildir.

Bitcoin Dolandırıcılarının Yöntemleri Neler?

Kripto para olma özelliği ile sisteme üçüncü bir kişinin sızması imkansız. Yani kullanıcının onayı olmadan para çıkışı imkansızdır. Fakat dolandırıcıların bu durumu fark etmesi üzerine, artık Bitcoin cüzdanlarını değil direk Bitcoin kullanıcılarını hedef almaktadır. Oldukça geleneksel yöntemler kullanılmasına rağmen dolandırıcıların amaçlarına ulaşabildikleri görülmektedir. Kullanıcıların bu konuda herhangi bir güvenlik bilgisi veya iradesi dışında para talebine olumlu yanıt vermemesi gerekir.

Bitcoin kullanıcıları her yaştan ve her profilden insanlar olduğu için bu gibi durumlar oldukça sık görülmektedir. Şantaj, bağış veya diğer sebeplerden dolayı para talebinde bulunanlara karşı emniyet güçlerine haber verilerek birlikte hareket  sağlanmalıdır.

 

 

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like