single-image

Bitcoin Halving Ne Zaman Yapılacak?

Bitcoin Halving Yaklaşıyor

Bitcoin 2009 yılında piyasaya duyurulduğunda sınırlı miktarda üretileceği açıklanmıştı. Toplam Bitcoin arzı, rezerv paraya oranla oldukça düşük seviyelerde seyretmesi planlanmıştı. Kendi içerisinde oluşturulan disiplin ve hesaplamalar ile 2140 yılından sonra Bitcoin arzının gerçekleşmeyeceği açıklandı. Yapılan planlamalar doğrultusunda Bitcoin madenciliğinde gerçekleştirilen arzın belirli dönemler ile azaltılmasına karar verildi. Her dört yılda bir blokta üretilen Bitcoin azaltılacak ve böylelikle fiyatların dengelenmesi sağlanacaktı. Bu yarılama işlemine Bitcoin Halving adı verildi.

Yarılama süreci içerisinde bir çok etkinlik gerçekleştirilmekte ve madencilere kripto para ödülü verilmektedir. Fakat yarılama dönemleri adından da anlaşılacağı üzere bir önceki dönemde verilen ödülün yarısı şeklinde gerçekleşecektir. Bu da kripto para madencilerini oldukça heyecanlandırmaktadır.

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin Halving ; kripto paraların enflasyondan korunması amacıyla belirli periyotlarda arzının azaltılması olarak açıklanabilir. Fakat arka planda çok daha teknik işlemler ile gerçekleşmektedir. Kripto para üretimi Bitcoin madencileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Küresel sistem içinde binlerce Bitcoin madencisi bulunmaktadır. Bilgiyi sürekli işleyerek yeni Bitcoin elde etmeyi amaçlayan bu madenciler için herhangi bir kota veya günlük sınır bulunmamaktadır. Zaten oldukça uzun bir süreç olan madencilik işlemi için tüm hesaplamalar yapılmış ve doğrultuda piyasaya duyurulmuştur.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda Bitcoin üretiminin dört yılda bir yarıya indirileceği ve verilecek olan ödülünde bir önceki dönemde verilen ödülün yarısı şeklinde olacağı planlandı. Buna bağlı olarak Bitcoin madenciliğinin geleceği hakkında farklı teorilerde bulunulsa da süreç içinde hacmin korunacağı yönünde beklentiler de mevcut. Bitcoin madenciliğinin temeli arza dayanmakta. Bu durumda arzın azaltılması birçok madenci için olumsuz durumlar ortaya çıkarabilir. Fakat Bitcoin madenciliği yapan yazılımcılar yüksek profilde insanlar olduğu için bu durum içinde önlem alacaklarıdır.

Bitcoin Halving Ne Zaman Yapılacak?

Bitcoin Halving ilk etkinliği 2012 yılında yapılmıştı. Toplamda arz edilen Bitcoin miktarı ilk defa bu tarihte yarılanmıştı. Sonra ki yarılanma dönemi ise 2016 yılında gerçekleşmiş ve blok başına düşen Bitcoin sayısı 12,5 BTC olarak belirlenmişti. Yarılanma işlemleri sonucunda kısa vadede Bitcoin’de artışlar gerçekleşmiş ve yatırımcısını sevindirmişti. Yaklaşan Bitcoin etkinliği ise 11 Mayıs 2020 tarihinde planlandı. Bu tarihte Bitcoin arzı blok başına tekrar yarılanarak piyasa içinde yeni fiyat belirlenecektir.

 

 

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like