single-image

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenler alt başlıklar halinde sıralanabilir. Bitcoin yatırımına veya kullanımına başlamadan önce Bitcoin nedir, nasıl kullanılır veya nerelerde saklanır gibi sorulara cevap aramak gerekir. Oldukça karlı yatırım araçları arasında yer alan Bitcoin sanal para birimidir. Hiçbir otorite tarafından denetlenmemesi ve yapılan işlemlerin maliyetsiz olması sebebi ile para transferleri açısından oldukça tercih edilmesine neden olmuştur.

Kullanım şekli olarak fiziksel özelliği yoktur. Taşınması ve alış verişlerde kullanılması online işlemler ile gerçekleştirilmektedir. Teknolojik gelişmelerin hızla artmasıyla dijital bankacılık sistemleri de gelişmiş ve Bitcoin kullanımını olumlu yönde etkilemiştir. Bitcoin, bankacılık sisteminde olduğu gibi hesaplarda tutulur. Kullanıcı hesap numarası ile Bitcoin işlemlerinde bulanabilir. Sanal cüzdanlarda saklanır. Kriptolu bir yapıya sahip olması güvenlik zafiyetlerinin önüne geçmektedir.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Bitcoin alışıla gelmişin dışında oluşmuş sanal para birimidir. Fiziki paralardan oldukça farklı özellikleri barındırması sebebi ile Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Bitcoin sanal  para birimidir yani erişimi sadece online olarak mümkündür. Anlaşmalı ticaret noktaları dışında değer görmeyebilir. Firma ödeme seçenekleri arasında sanal para birimine izin vermiyorsa işlem yapılmaz.
  • Bitcoin dinamik bir yapıya sahiptir. Kullanıcılar arasında oluşturulmuş veri tabanı ile yapılan işlemler sürekli kayıt altına alınmaktadır.
  • Bitcoin arzı sınırlıdır. Bu da Bitcoin değerinin korunacağı anlamına gelmektedir. Rekabet piyasaları kurallarınca birim fiyatı belirlenir.
  • Sistemde güvelik açıkları bulunmamaktadır. Fakat kullanıcıların yine de Bitcoin cüzdanlarını koruması için tedbirler alması gerekmektedir.
  • Yatırım amaçlı kullanılan Bitcoin için uzun vadede pozisyon almak gerekebilir. Kısa vadede oldukça dalgalı halde seyretmesi, yeni başlayanlar için kafa karışıklığına sebep olmaktadır.

Bitcoin Arzı Nasıl Gerçekleşir?

Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenler arasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta arzın nasıl gerçekleştiğidir. Para arzı geleneksel yöntemlerde merkez bankaları aracılığıyla gerçekleşmektedir. Para politikalarını; reel piyasayı ve para piyasalarını dengelemek için kullanır. Bunu yaparken de daraltıcı veya genişletici politikalardan yararlanmaktadır.  Bu durum ise fiziki para arzı hakkında oldukça belirsiz bir durum oluşturmaktadır.

Bitcoin arzı ise sınırlı tutulmuştur. Belirlenen seviyeye gelindiğinde arz durdurulacak ve piyasa içinde ki Bitcoin ile piyasa dengelenecektir. Şuan için oldukça anlamsız gelen bu durum, para değerini korumak ve kullanıcıların güvenini sağlamak için gerekmektedir. Bitcoin üretimi sürekli aktif olan ve veri işleyen Bitcoin madencileri tarafından gerçekleşmektedir.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like