single-image

Bitcoin Alternatif Para Mı?

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin bir yatırım aracı olarak oldukça kar getirisi sunan araçlardan bir tanesidir. Som dönemlerde özellikle teknolojinin de gelişmesi ile beraber kullanım alanı oldukça artmış ve talep edilen para birimleri arasında yerini almıştır. ‘Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır?’ sorusundan önce Bitcoin para birimi olarak nasıl kullanıldığını açıklamak gerekir.

Para insanlık tarihinin başlangıcından itibaren takas aracı olarak kullanılan bir ölçüt olarak değerlendirilmiştir. Fakat insanlık tarihinin ilerlemesi ile birlikte para tanımı oldukça genişlemiş ve farklı özellikleri ile kullanılmaya devam edilmiştir. Yatırım araçları en çok bilindik yöntemler üzerinde borsada işlem gören hisse senetleri, emtialar veya bonolardan oluşmaktadır. Orta düzeyde bir yatırımcı için oldukça karlı yatırım aracı olarak bunlar sıralanabilir. Fakat tarih içerisinde paranın evrimi yatırım araçlarının da çeşitlenmesine ve farklı bir şekil almasına sebep olmuştur.

Bitcoin Değer Saklama Aracı Olarak Kullanılması

Para üzerinde İktisat Tarihi boyunca oldukça farklı teorilerde bulunulmuştur. Kimi teorisyene göre para sadece bir değişim aracı olarak kullanılırken bazı teorisyenlere göre de paranın değer saklama özelliği olduğu da vurgulanmaktadır. Bitcoin de sanal para birimi olduğu için değer saklama özelliğine sahiptir. Bu yüzden’ Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır? sorusuna etkin ve doğru cevaplar aramak gerekir.

Bitcoin tanımı itibari ile anonim olma özelliği, bağımsız olması ve sınırlı sayıda üretilecek olması gibi özellikleri ile fiziki paralardan oldukça farklı durumdadır. Fakat paranın en önemli özelliği olan insanlar arasında değişim aracı olarak kullanılma veya değer saklama aracı olarak tercih edilmesi özelliklerini barındırması sebebi ile para tanımı içine girmektedir. Bitcoin’e yatırım yapmak oldukça kolay ve basit bir işlemdir. Piyasa değeri üzerinden Bitcoin talebinde bulunmak yatırımın ilk adımıdır.

Bitcoin Alternatif Para Mı?

Alternatif para insanlar arasında kullanılan, yürürlükte bulanan paranın yerine kullanılabilen para çeşididir. Merkez Bankaları veya Hazine bu tür paralara karşı oldukça sert tedbirler almakta ve kullanılmasını yasaklamaktadır. Paranın tarih süreci içinde birçok alternatifi kullanılmıştır. Altın yerine gümüşün tercih edilmesi, tuz yerine kurutulmuş balık tercih edilmesi gibi alternatif para sistemlerinin doğuşunu başlatmıştır.

Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır?’ sorusuna cevap olarak ise alternatif para tanımı dışında değerlendirmek gerekir. Eğer değişim aracı olarak kullanılan araç insanlar arasında kullanılmıyorsa veya hiç talep edilmiyorsa oldukça anlamsız bir yöntem haline gelecektir. Fakat her ne şart altında olursa olsun insanlar tarafından kabul gören ve kullanıma sürülen araçlar yatırım aracı olarak da kullanılabilir.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi, Twitter adresimizden takip ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like